Yaralarda Tuz Kullanmak Güvenli mi?

2021-05-28(37240)

Tuz, yaraları temizlemek ve tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Tıbbi yöntemlerin ilkel olduğu veya savaş, göç, sürgün gibi tıbbi imkânların kısıtlı olduğu durumlarda yaralara tuz uygulamak birçok hasta için hayat kurtaran bir çözüm olmuştur. Ancak tuzun yara üzerinde direk kullanılmaması veya tuzlu suyun dikkatli kullanılması gerekir. Meşhur deyim "yaraya tuz basmak" aslında kötü bir durumu daha da kötü hale getirmek anlamına gelebilir.

Bir yaraya tuz koymak ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tuz kristallerinin keskin ve pürüzlü yapısı, zaten hassas olan yaralı bölgeyi daha da fazla tahriş edebilir.

Tuz Yaralara Ne Yapar?

Tuzun yaralar üzerindeki etkisi osmoz ile açıklanabilir. Osmoz, suyun yarı geçirgen bir zar yoluyla daha az yoğun bir ortamdan daha yoğun bir ortama taşınmasıdır. Tuzlu su, düşük tuz yoğunluğuna sahip hücrelerden suyu vakumlayarak bakterilerin kurumasına ve ölmesine neden olur.

Bununla birlikte, bazı bakteriler halotoleranttır, yani sadece tuza maruz kalmanın bir sonucu olarak daha güçlü hale gelebilirler. Bu nedenle, yaraya düzenli olarak tuz uygulamak, bazı bakterilerin bölgeyi daha kolay güçlendirip istila etmesine ve diğer bazı bakterileri yok etmesine yardımcı olabilir. Yaraları tuzlu suyla durulamak, yara modern bir dezenfektanla temizlenene kadar geçici koruma sağlayabilir, ancak sağlığınızı riske atmamak ve tıbbi yardım istemek en doğru seçenektir.

Ağızdaki Yaralara Tuz

Tuzlu su ciltte oluşan yaralar için iyi bir çözüm olmasa da ağız yaraları ve boğaz enfeksiyonlarına karşı oldukça faydalıdır. Streptokok ve diğer ağızda yaşayan türler gibi birçok bakteri tuza duyarlıdır. Tuzlu su ile gargara yapılarak boğaz ağrısı hafifletilebilir. 

Diş eti hastalıklarına ve dişlerde boşluklara neden olan bakteriler ortadan kaldırılarak diş ve diş eti sağlığı korunabilir. Tuzlu suyla gargara yapmak için bir çay kaşığı sofra tuzu 1 bardak su ile karıştır. Bunun için suyun ılık veya sıcak olmasına gerek yoktur. Sıcak su, tuzun verimini artırmaz, sadece tuzun daha hızlı çözünmesine yardımcı olur.

Tuzlu Su ve Deniz Suyu Arasındaki Fark

Tuzlu su ve deniz suyu arasındaki fark, tuzlu suyun hijyenik olması, ancak deniz suyunun olmamasıdır. Tuzlu su uzun zamandır yaraları temizlemek için kullanıldığından, büyük miktarda tuz içeren denizde banyo yapmak mantıklı görünebilir. Ancak, deniz bakterilerinin varlığından dolayı deniz suyunda bir yaranın yıkanması tehlikeli olabilir.

Ayrıca deniz suyu, yaraya zarar verebilecek yüzlerce inorganik madde içerir. Denizde yaşayan bakterilerin doğal olarak tuza dirençli olduğunu da hatırlamakta fayda var. Bu nedenle deniz suyuyla yaraların temizlenmesi tehlikeli bir uygulamadır. Vücudunuzda açık bir yara varsa denize girmekten kaçınmalısınız.