Tuz Lezzetini Ne Kadar Süre Korur?

2021-02-12(11583)

Son kullanma tarihleri geçtiği için her gün tonlarca yiyecek çöpe atılıyor. Son kullanma tarihleri üreticilerin belirledikleri güvenli bir çizgi aslında. Bazı yiyecekler son kullanma tarihinden sonra da kullanılabilir fakat üreticiler bu riski göze alamazlar. Peki ya ‘tuz bile koktu’ gibi deyimlerimize konu olan tuzun gerçek bir son kullanma tarihi var mıdır? Tuz tuzluluğunu kaybedebilir mi? Bu makalemizde Türkiye’nin en büyük tuz ihracatçısı Koyuncu Tuz olarak bu konuyu ele alacağız.

Tuz Bozulur mu yada Topaklanır mı?

Bazı yiyecekler zaman testine iyi dayanır. Tuz bunlardan biridir. Uzun bir süre diğer baharatların arkasında saklanan tozlu bir tuz kabı gördüğünüzde ve tarihini çok aştığında, ilk dürtüde onu atmayı düşünebilirsiniz. Peki tuz bozulur mu? Cevap hem evet hem hayır. Hiçbir katkı maddesi içermeyen doğal tuzlar asla bozulmaz. Sonuçta, tuz binlerce yıldır doğamızda saf halde bulunuyor ve eski zamanlarda gıda muhafazası için kullanılıyordu. Bu, tuzun ette ve diğer gıdalardaki bakteri ve mikrobiyal büyümeyi gerçekten önleyebileceği anlamına gelir. Yiyecekler yalnızca bakteri, mantar ve mikrobiyal büyüme gerçekleştiğinde bozulur.

Ya "evet" kısmı? Doğal tuzlar asla bozulmasa da katkı maddeli sofra tuzları zamanla lezzetini ve dokusunu kaybedebilir. Rafine sofra tuzları, lezzet ve sağlık özelliklerini geliştirmek için iyot ve onu topaklanmaya karşı koruyan topaklanma önleyici maddeler içerir.

• Bu katkı maddeleri zamanla bozulur, bu nedenle sofra tuzlarının yaklaşık beş yıllık raf ömrü vardır.

• Neme veya metal iyonlarına maruz kalınması da tadın bozulmasına neden olur.

Tuz Zamanla Tuzluluğunu Kaybedebilir mi?

Tuz katkı maddesi olmadan doğal haliyle tuzluluğunu ve lezzetini kaybetmez. Tüketilebilir tuz, sodyum ve klorürden (NaCl) oluşan bir mineral bileşiktir. Son derece kararlıdır ve bu nedenle baharatların aksine tadını kaybedemez veya zamanla bozulamaz. Baharatlar esas olarak bitkilerin kurutulmuş kısımlarıdır ve tadı etkileyen bir tazelik faktörüne sahiptir. Saf olmayan tuzların tuzluluk oranı uzun zaman diliminde çok küçük miktarlarda azalsa da ortalama tuzluluk hiçbir zaman değişmez.