Türkiye’de Tuz Gölü Neden Popüler?

2020-07-20(2583)

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Tuz Gölü, dünyanın en büyük ve en kaliteli tuz üretimi gerçekleştirilen doğal tuz göllerinden biridir. Yaklaşık 3.500 km2’lik yüzölçümü ile medeniyetler beşiği Anadolu’nun tam ortasında yer alır. Tektonik bölgelerin ortasında yer alan Tuz Gölü, zengin mineral yapısı ile tanınmaktadır. Dünyanın tuzluluk oranı bakımından önde gelen sayılı göllerinden bir tanesidir.

Sayılamayacak kadar çok çeşitli kuş türüne ev sahipliği yapan Tuz Gölü havzası, yaklaşık 6.000 kadar kuş yuvalama alanına sahiptir. Bunun yanında bölgede 279 bitki ve bakteri türünün yaşadığı tespit edilmiştir. Dünyanın önemli doğal alanlarından biri olan Tuz Gölü Özel Çevre Koruma Bölgesi, sahip olduğu zenginlikler nedeniyle UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne kaydedilmiştir. Bu özellikleri ve eşsiz manzarası ile Türkiye Tuz Gölü, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turistin de uğrak yeridir.

Tuz Gölü’nde doğal buharlaşma yöntemi ile solar tuz elde eden Koyuncu Tuz şirketi, Avrupa’nın en büyük tuz üreticilerinden birisidir. Yılda 1.5 milyon ton doğal ham tuz üreten Koyuncu Tuz ürettiği bu tuzun önemli bir bölümünü fırınlı tuz üretmek için kullanmaktadır.