Su Yumuşatıcı Tuz Biterse Ne Olur?

2020-11-03(7474)

Bulaşık makinesinden çıkardığınızda hiç cam eşyalarınızda bulanık çizgiler gördünüz mü? Bu bulanıklığın temel nedeni şebeke suyundaki sertliktir.

Su yumuşatıcı tuzlar, suyu arıtmak ve su yumuşatıcıların yüksek performansını sürdürmek için gereklidir. Su yumuşatma tuzları evlerden sanayiye kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

Bu yazıda su yumuşatma tuzları hakkında merak ettiğiniz her şeyi öğreneceksiniz.

Su Yumuşatıcı Nedir?Su yumuşatıcı bir filtreleme sistemidir. Sert suya neden olan yüksek yoğunluktaki kalsiyum ve magnezyum minerallerini uzaklaştırarak suyu yumuşatmak için kullanılır. İyon değişimi adı verilen bir işlemle suyu yumuşatır. Tüm eve su yumuşatma filtreleme sistemi uygulanabilir veya çeşitli endüstrilerde kullanılabilir.

Su yumuşatıcı yaygın bir sorunu ele alır: sert su. Sert su nedir?Sert su, borularınızda biriken ve bulaşık makinesi ve kahve makinesi gibi ev aletlerinizin ömrünü kısaltan yüksek yoğunlukta kalsiyum ve magnezyum mineralleri içerir. Bu minerallerin borularda birikmesi arıza ve hasarlara neden olur.

Kalsiyum ve magnezyum mineralleri diğer metallerle hızla bağlanır ve böylece; duş başlığınızda gördüğünüz kalıntılar gibi borularda birikir. Zamanla biriken kalıntı, suda bulunan minerallerin sertleşmesinden kaynaklanır.

Su Yumuşatmada sistem Nasıl Çalışır?


Yıllar önce, İyon Değişimi Reçine Yöntemi’nin uygulamaya konulması, su kalitesinin iyileştirilmesine önemli ölçüde yardımcı oldu. Çözünmüş iyonların çözeltiden uzaklaştırıldığı ve diğer iyonlarla değiştirildiği iyon değişimine izin verir. Günümüzde endüstriyel tesislerdeki her su yumuşatma ekipmanı aynı zamanda bir iyon değiştiricidir.

Su yumuşatıcılarla ne alakası var diye soruyorsanız, su yumuşatıcılar suda sertliğe neden olan kalsiyum (Ca) ve magnezyum (Mg) iyonlarını sodyum (Na) ve klorür (CI) iyonlarıyla değiştirirler. NaCl, tuz dediğimiz kimyasal bileşiktir.

Tuzun ne olduğunu biliyor olabilirsiniz. Ama tuzu nasıl tanımlayacağınızı biliyor musunuz? "Bir Tuzu Nasıl Tanımlayabilirsiniz?" başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Su Yumuşatma Tuzları

Su yumuşatıcı tuzlar, sudaki sert mineralleri yok etmek için bir su yumuşatıcı ile birlikte çalışır.

Sert su mineralleri, su yumuşatma tanklarındaki reçine boncuklarından geçer. Su yumuşatıcı bu işlem sırasında bu mineralleri uzaklaştırır. Su yumuşatıcı tuz, bu reçine boncuklarını yeniden doldurmak için kullanılır, böylece sudaki kalsiyum ve magnezyum minerallerini ortadan kaldırmaya devam edebilirler.

Su yumuşatıcı tuzlar, mutfaklarda kullanılan normal sofra tuzuna benzer şekilde sodyum klorürden (NaCl) yapılır. Bununla birlikte, daha az yaygın olan bazı su yumuşatma tuzları, bir tuz alternatifi olan potasyum klorürden (KCI) de yapılabilir.

Su Yumuşatıcınızda Kullanabileceğiniz En İyi Tuz Türü

Suyunuzdaki sertliği önlemek, sertleşmiş minerallerin neden olduğu uzun vadeli hasar risklerini azaltmak ve su yumuşatıcınızı bakımlı tutmak için tuzlu su yumuşatıcınızdaki tuzu bittikçe doldurmanız gerekir.

Daha önce belirtildiği gibi, bu işlem için seçebileceğiniz yaygın su yumuşatıcı tuz türleri vardır; sodyum klorür veya potasyum klorür. Su yumuşatıcınızda kullanabileceğiniz en iyi tuz türü hangisidir?

İdeal olarak, bir su yumuşatıcıda kullanılacak en iyi tuz türü,  doğal tuz veya su yumuşatıcılar için özel olarak tasarlanmış tuzlardır.

Su Yumuşatıcı Tuz Biterse Ne Olur?

● Sabununuz duş alırken köpürmez ve duş başlığında cildinizde kalıntı bırakır.
● Sertleşmiş kalsiyum ve magnezyum mineralleri borularınızda birikir ve su ısıtma sisteminizde daha az verime neden olur.
● Duş başlığı ve lavabo su akışının her yöne sıçramasına neden olan beyaz bir kabukla kaplanabilir.
● Cam duş kapıları beyaz lekelerle kaplanır. Temizlemeye çalışsanız bile, eskisi kadar temizlenemezler.
● Elektronik olmayan su yumuşatıcılarda daha yaygın olan su yumuşatıcınızın tankı taşabilir.

Su Yumuşatma Tuzu / Su Arıtma Tuzu Kullanım Alanları

Evde Su Arıtma

Özellikle suyun sert olduğu bir bölgede yaşıyorsanız, suyunuzdaki yüksek miktarda kalsiyum ve magnezyumun neden olduğu zorluklarla karşılaşabilirsiniz.

Tuz bazlı bir su yumuşatıcı takarak, su ısıtıcınızın verimini artırabilir, çünkü borularda mineral tıkanıklığı olmayacak ve böylece elektrik faturanızı düşürebilirsiniz. Üstelik sabun ve deterjanlarınız su sertse etkili bir şekilde hijyen sağlamayacaktır. Suyunuzu yumuşatmak onları kesinlikle daha verimli hale getirecek ve cildinizde ve giysilerinizde daha az sabun kalıntısı olacaktır.

Türkiye’nin en büyük tuz üreticisi Koyuncu Tuz, yüksek kaliteli granül tuz olarak su yumuşatma tuzu ve farklı tane boyutlarında ve torba seçeneklerinde su arıtımı için tablet tuzu üretmektedir.

Bulaşık Makinesi Tuzu

Su yumuşatıcı tuzun bitmesi bulaşık makinenizin verimini düşürür ve cam eşyaların lekelenmesine neden olur. Koyuncu Tuz’un yüksek saflıkta bulaşık makinesi tuzu ile bulaşık makinelerinin verimliliği en üst düzeye çıkmaktadır.

Endüstriyel Atık Su Arıtma

Su yumuşatma tuzları sadece evsel kullanım için değil aynı zamanda endüstriyel kullanımlar için de geçerlidir. Yeryüzündeki su miktarı gün geçtikçe düşmekte ve endüstriler atık suyu yeniden kullanmanın yollarını aramaya başlamıştır. Su arıtma ile aşırı su tüketimi engellenebilir. Tuz ise su arıtma işleminin temel bir bileşenidir.