Karla Mücadele İçin Tuzlu Solüsyon Nasıl Yapılır?

2021-03-16(6744)

Güzel bir kar manzarası hepimizi mutlu eder. Sokaklarda beyazın huzur veren manzarası, kışın gerçek ruhunu taşır. Ancak bu ilham verici tablo aynı zamanda kaldırımların ve yolların gece boyunca buzla kaplanacağı ve tüm ulaşım sisteminin etkileneceği anlamına da geliyor. Ancak tuzlu solüsyon adı verilen bir çözüm, karın donmasını engeller. Siz de evinizde tuzlu solüsyonlar hazırlayarak bahçenizde, sokağınızda kar ve buzun olumsuz etkilerini kontrol edebilirsiniz.

Kar Yağarken Yollar Neden Tuzla Açılıyor?

Daha düşük donma noktasına sahip bir madde başka bir maddeye eklenirse, karışımın donma noktası birinci maddeden daha yüksek ancak ikinci maddeden daha düşük olacaktır. Buzlu yollara atılan tuz, buzun erime noktasını düşürür. Böylece buz, normalde katı olacağı sıcaklıkta erimeye başlar. Tuz aslında buzu eritmez, ancak buzun erime sıcaklığının düşmesine neden olur. Örneğin, hava sıcaklığının -3 ° C olduğu bir günü düşünün. Saf suyun erime / donma sıcaklığı 0 ° C olduğundan, açık havadaki su böyle bir günde donacaktır. Bununla birlikte, kimyanın temel yasalarından biri, çeşitli maddelerle karıştırılmış safsızlıklara sahip sıvıların donma sıcaklığının düşeceğini belirtir. Yollara tuz serpmenin amacı bu durumdan yararlanmaktır. Erime sıcaklığını belirleyen bir diğer faktör de basınçtır. Bir katı üzerindeki basınç arttığında, erime sıcaklığı düşer. Bu nedenle soğuk kış günlerinde ağır araçlar bu buzun üzerinden geçerken yollardaki buzlar erir.

Dünyanın önde gelen tuz üreticilerinden Koyuncu Tuz olarak konuyu derinlemesine inceleyeceğiz ve faydalı bir rehber hazırlayacağız.

Tuzlu Solüsyon Nedir?

Tuzlu solüsyon, tuz ve su çözeltisidir. Bu çözelti, saf sudan daha düşük bir donma noktasına sahiptir. Kar ve buzun yol yüzeylerine yapışmasını azaltmada yararlı bir araçtır. Sodyum klorür ile yapılan tuzlu suya ek olarak, bazı tuzlu solüsyonlar da kalsiyum klorür veya magnezyum klorür ile yapılabilir. Tuzlu suyun düşürülmüş donma noktası, yukarıda bahsedilen maddelerin bir fonksiyonudur.

Tuzlu Solüsyon Neden Önemlidir?

Tuz basitçe sodyum klorür kristalleridir. Yol yüzeyinde tuzlu su oluşturmak için kışın yollara tuz serpilmektedir. Tuz, tuzlu su oluşturmak için suya ihtiyaç duyar. Tuz, bir tuzlu su oluşuncaya kadar kaplama yüzeyinin donma sıcaklığını düşürmez. Tuz, yüzeye uygulanmadan önce önceden ıslatılır. Standart uygulamalarda tuzlu solüsyonların % 76,7’si sudur. Kar erimeye başladığında, tuzlu su seyrelmeye başlar, bu da optimal formülü korumak için ilave maddeler gerektirir. Suyun donmasını engelleyen ve aynı zamanda buzun erimesini hızlandıran tuz olduğundan, yolların ve kaldırımların düzenli olarak tuzlu su ile kaplanması çok önemlidir.

Yollar İçin Tuzlu Solüsyon Nasıl Yapılır?

Evde kolayca tuzlu solüsyonlar hazırlayabilir ve ihtiyaç duyduğunuz alanlarda kolayca kullanabilirsiniz. Kış aylarının hemen başında büyük miktarlarda hazırlayarak şişelerde saklayabilirsiniz. İşte size bazı basit formüller… 

Ev Yapımı Solüsyon Yapımı-1

Malzemeler

· 2 Kova

· Odun Külleri

· Beyaz sirke

· Püskürtücü

· Su

1. 4 litre su içeren bir kovaya 2 bardak odun külü koyun ve iyice karıştırın. Bu karışımı bir gece bekletin.

2. Bir geceden sonra, suda çözünmeyen odun veya odun kömürü parçalarının solüsyonunu temizleyin.

3. Çözeltiyi ayrı bir kovaya dökün, ancak birinci kovanın dibinde kalan kalıntılardan kaçının. Kül, buz çözme için ihtiyacımız olan potasyum ve sodyumu sağlar.

4. Çözeltiye beyaz sirke ekleyin. Sodyum ve potasyum ile karışarak sodyum asetat ve potasyum asetat oluşturur.

5. Tuzlu suyunuzu bir püskürtücüye veya daha büyük bir kaba dökün ve kar yağmadan önce istediğiniz yere uygulayın.

 

Ev Yapımı Solüsyon Yapımı-2

Malzemeler

· Sıcak su

· Tuz

· Püskürtücü

· Kova

1.  900 gram tuzu 4 litre su olan bir kovaya dökün.

2. Solüsyonu hangi kaba koyacağınıza bağlı olarak, kovanızı gerektiği kadar sıcak suyla doldurun. Sıcak su kullanılmasının nedeni tuzu daha kolay eritmektir.

3. Tuz tamamen çözülene kadar tuzlu suyu karıştırın.

4. Tuzlu suyunuzu bir püskürtücüye veya daha büyük bir kaba dökün ve istediğiniz yere uygulayın.

 

Ev Yapımı Solüsyon Yapımı-3

Malzemeler

· Sprey şişesi

· Tuz

· Ilık su

· Pekmez veya Şeker Pancarı Suyu

1. %77 su ile %22 tuz kullanarak tuzlu solüsyonunuzu hazırlayın.

2. %80 tuzlu solüsyon ve %20 pekmez veya şeker pancarı suyu kullanarak bir çözelti hazırlayın.

3. Tamamen eriyene kadar karıştırın.

4. Tuzlu suyunuzu bir püskürtücüye veya daha büyük bir kaba dökün ve istediğiniz yere uygulayın. Pekmez veya şeker pancarı suyu, tuzun kolayca dağılmasını önlediği için yüzeylere daha iyi yapışmasını sağlar.