Kar Nasıl Daha Hızlı Erir

2020-12-29(14500)

Pek çok insan kış aylarında karı nasıl eriteceğinin yollarını aramaya başlar. Kar yağışı ilk başlarda bizi mutlu etse de uzun süreli kar yağışları ve kar yığılmaları günlük yaşama engel oluşturur. Evlerin etrafındaki devasa kar yığınları, genellikle yolları temizlemek için kullanılan kar küreme araçları tarafından buraya itilmiş olabilir. Arkasındaki sebep ne olursa olsun, hem günlük yaşama devam etmek hem de güvenlik nedenleriyle evinizin etrafındaki karı temizlemelisiniz. Bu nedenle, küreğinizi elinize almadan önce, evinizin etrafındaki karı daha hızlı eritmeyi öğrenmek için bu yazımızı okuyun.

Kar Hızlı Bir Şekilde Nasıl Eriyebilir: Evinizin Etrafında Kullanmanın İpuçları

Kar yığınları, araba yollarını, garaj girişlerini ve bahçeleri engelleyebilir. Bu durum bir sıkıntı olmasının yanı sıra önlem almazsanız yaralanmalara da neden olabilir. Neyse ki, karı eritmenin birkaç yöntemi var. Türkiye'nin en büyük tuz ihracatçısı Koyuncu Tuz olarak evlerin çevresinde karı daha hızlı eritmeyi öğrenmeniz için size bir rehber hazırladık. Tuz ve tuz alternatifleriyle kar eritme yöntemlerine bir göz atalım.

Evinizin Etrafında Tuzla Eriyen Kar

1-     Buz Çözücü Tuzu Kullanın

Karın nasıl daha hızlı eritileceğine dair ikinci ipucumuz, bu tür sorunlara kesin çözüm sağlayan daha güzel tuzlar kullanmaktır. Yol tuzu olarak da bilinen tuz, kar ve buzun sıcaklığını düşürür. Bu sayede bahçelerde ve garaj girişlerinde biriken kar ve buzu hızla eritir. Koyuncu Tuz, hem yol bakımı hem de ev kullanımı için yüksek kalitede buz çözücü tuz üretimi ve ihracatı yapmaktadır.

2-     Kaya Tuzu Serpmek

Kaya tuzu, en geleneksel kar eritme yöntemlerinden biridir. Ucuz ve etkilidir. Ancak bitkilere zarar verme gibi bir dezavantajı vardır. Evinizin etrafındaki karı eritmek için bir torba kaya tuzu kullanabilirsiniz.

3-     Evcil Hayvanlar İçin Peletler(Bio Kütle) Uygulayın

Evcil hayvanı olan kişiler, su yumuşatıcı tuzlar yerine evcil hayvanlara uygun peletler kullanabilirler. Evinizin etrafındaki karın üzerine hayvanlar için güvenli pelet yayın. Bunlar diğer kar eritme ürünlerine göre daha pahalı olmakla birlikte, evcil hayvanların ayakları ve kürkleri için daha güvenlidir.

Evinizin etrafında biriken karı nasıl eriteceğinize dair bazı alternatif çözümler ise şöyle:

1. Sıcak Su Kullanın

Sıcak su kullanmak muhtemelen karı eritmenin en kolay yoludur. Karın üzerine bir hortumla sıcak su püskürtün ve eritin. Bunun uzun süreli bir çözüm olmadığını unutmayın. Bu nedenle, su birikintisinin donmasını önlemek için zemini kum veya herhangi bir buz eritici karışımı ile örtmeniz gerekir. Aksi takdirde kardan kurtulur, ancak son derece tehlikeli olan kaygan buzlu zemine sahip olursunuz.

2. Araba Yollarını Plastik Muşamba ile Kaplamayı Deneyin

Buzlu ve karla kaplı bir garaj yoluna sahip olmak, arabaların girip çıkmasını engeller ve bu da günlük aktiviteler için oldukça zahmetli olabilir. Bu gibi durumlarda, en iyisi kar fırtınası başlamadan önlem almaktır. Kar yağışından önce araba yollarınızı plastik muşamba ile kapatın. Bu şekilde, plastik muşamba üzerinde kar birikir ve daha sonra muşamba üzerindeki karı kolayca kürekle atmanıza olanak tanır. Kar yüksekliği sadece 2,5-5 cm ise, o zaman muşamba üzerinden kolayca itilebilir. Arabanıza zarar verebileceğinden arabanızı plastik bir muşamba ile örtmeyin.

3. Kalan Kahve Telvesini Dökün

Artık kahve telvesi hem evcil hayvanlar için güvenli hem de karı eritmede etkilidir. Kahve telvesindeki nitrojen ve asitler karı eritmelerine yardımcı olur. Karı bahçenizden veya araba yollarınızdan kürekledikten sonra, kahve telvesini serpebilirsiniz. Buzlu zeminlerde ekstra sürtünme oluşturmak için de kullanılabilirler.

4. Bir Bulaşık Sabunu, Su, Ovma Alkol Karışımı Hazırlayın

Ev yapımı kar eritici karışımı hazırlamak mümkündür. Bir kovayı yaklaşık 0,50 1,9 litre su ile doldurun. Bunun için sıcak musluk suyu kullanabilirsiniz. Ardından suya 1 çorba kaşığı bulaşık sabunu ve 1 çorba kaşığı ispirto ekleyin. Karışımı 5 dakika karıştırın. Karışım hazır olduğunda, kovayı dışarı çıkarın ve karın üzerine yayın. 15 dakika içinde karın ne kadar eridiğini kontrol edin. Bu yöntem kar yığınlarından kurtulmak daha uzun sürerken ucuz ve etkilidir.

Karın Erimesi Ne Kadar Sürer?

Artık evlerin etrafında karı hızla eritmeyi bildiğinize göre, başka bir popüler soruya da değinebiliriz: Karın erimesi ne kadar sürer? Bu soruya tek bir net cevap yok. Kar eritme, birincil ve ikincil faktörlere bağlıdır.

Birincil Kar Eritme Faktörleri

● Hava sıcaklığı

● Güneş

İkincil Kar Erime Faktörleri

● Kar yoğunluğu

● Rüzgar

● Yağmur

● Zeminin ısı emme özellikleri (kaya, asfalt, toprak vb.)

● Güneşin açısı

Kar Yağışından Önce Hazırlıklı Olun

Karın nasıl eritileceği ve kar eritme süreci üzerindeki etkilerine ilişkin farklı yöntemleri ele aldık. Son olarak, kar yağışından önce hazırlıklı olmanın işlerinizi planlamak, malzeme tedarik etmek için önemli olduğunu unutmayın.