İyotsuz Tuz Nedir? Sizin İçin Daha mı İyi?

2020-11-03(64191)

 

Sofra tuzunda iyotlu tuz mu iyotsuz tuz mu tercih etmeliyiz?

Birinin diğerinden daha iyi olduğuna dair birçok iddia var, ancak buradaki mesele, hangisinin "sizin için" daha iyi olduğunu bilmektir.

Dünya standartlarında tuz üretimi yapan Koyuncu Tuz olarak, iyotlu ve iyotsuz tuzlar hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda ele alacağız.

İyotsuz tuz tanımı yapmadan önce iyotlu tuzun ne olduğunu tam olarak anlayalım.

İyotlu Tuz Nedir?

İyotlu tuz, temelde iyotun eklendiği tuzdur. İyot, yumurta, sebze ve deniz ürünleri gibi bazı yiyeceklerde eser miktarda bulunan bir mineraldir. Vücudun iyota ihtiyacı vardır ancak doğal olarak iyot yapamaz. Bu yüzden insanların gıdalardan iyot alması gerekmektedir.

İyot, gıdalarda minimum miktarlarda bulunduğundan, pek çok ülkede iyot eksikliğini önlemek için sofra tuzuna eklenir.

Sofra Tuzuna Neden İyot Eklenir?

Tiroid bezi, tiroksin üretmek için iyota ihtiyaç duyar. Tiroksin ise birçok vücut fonksiyonundan sorumlu olan çok önemli bir hormondur. Sofra tuzuna iyot eklemek, kolayca önlenebilen ancak aynı zamanda vücudun düzgün çalışması üzerinde ciddi olumsuz etkileri olan iyot eksikliği olasılığını ortadan kaldırmanın bir yoludur.

Ayrıca iyot yiyeceklerde eser miktarda bulunduğundan, iyotlu sofra tuzu iyot eksikliğine basit bir çözüm sağlar.

İyot eksikliği

İyot eksikliğinin vücuttaki yetersiz iyot alımından kaynaklandığını ve kolayca önlenebilir bir sağlık sorunu olduğunu belirttik. Peki iyot eksikliği neye yol açar?

● İyot eksikliği, guatr hastalığı olarak bilinen tiroid bezinin aşırı büyümesine neden olur. Aşırı durumlarda cücelik ve kretenizme neden olur. 1920'lerde pek çok insan guatr vakalarını azaltmak için tuza iyot eklemeye başladı. Tüm dünyada bu sorunu azaltmada son derece etkiliydi. İyotlu tuz, iyot eksikliğini önlemek için sadece bir çözümdür. Günlük iyot alımını yiyeceklerden yeterince alırsanız, iyotlu tuza ihtiyacınız olmayabilir.

● İyot eksikliği zeka geriliğine neden olabilir.

● Çocukluk çağında beyin gelişimine zararlı etkileri vardır.

İyotlu Tuzun Faydaları

İyotlu tuz:

● Guatr oluşumunu önler,
● Sağırlık, gelişim sorunları, meme kistleri gibi diğer iyot eksikliği semptomlarıyla mücadeleye yardımcı olur,
● Her yiyeceğe lezzetini değiştirmeden iyot katılabilir.

İyotsuz Tuz Nedir?

Hem iyotlu tuz hem de iyotsuz tuz aynı görünür, aynı tadı ve aynı hissi verir. O halde iyotsuz tuz nedir? İyotsuz tuz, iyot ilavesiz tuzdur. Sodyum ve klorürden oluşur.

Yine de sofra tuzu hasat edildikten sonra işlenir. Bu işlem sırasında, sodyum alüminosilikat, silikon dioksit ve magnezyum karbonat gibi bazı katkı maddeleri ve topaklanma önleyici maddeler sofra tuzuna eklenebilir. Bu nedenle iyot eklenmemiş olsa bile tadı artıran ve raf ömrünü uzatan diğer maddeler de üretime dahil edilebilir.

İyotsuz Tuz Yerine İyotlu Tuz Kullanabilir misiniz?

Artık "iyotsuz tuz nedir?" sorusunun cevabını biliyorsunuz. Görünüm, doku ve tat açısından iyotlu ve iyotsuz tuzlar aynıdır. Birini yerine kullanabilir ve aynı tadı elde edebilirsiniz.

Ancak iyotsuz tuzlardan bahsettiğimizde pembe Himalaya tuzu, salamura tuzu ve koşer tuzu gibi dahil edebileceğimiz çok çeşitli tuz türleri vardır. Bu tür iyotsuz tuzların özel tadı, dokusu, tane boyutu veya rengine ihtiyacınız olduğunda, iyotlu sofra tuzu iyi bir ikame olamaz. Örneğin iyotlu sofra tuzu ile turşu yapamazsınız.

İyotlu Tuz ve İyotsuz Tuz Ne Zaman Kullanılmalı?

İyotlu tuzu, yemek pişirmek, baharatlamak ve tatlandırmak için günlük sofra tuzu olarak kullanabilirsiniz. Bulaşıklarda hızla çözünür ve diyetinizde gerekli olan iyot alımını tamamlamaya yardımcı olur.

Yemeklerinizi tamamlamak için dokuya veya son rötuşlara ihtiyaç duyduğunuzda olduğu gibi özel uygulamalar için iyotsuz tuzu elinizin altında tutun. Örneğin gıda maddelerini işlemek için koşer tuzu veya deniz tuzu, bir biftek veya salataya son dokunuşlar ve renk katmak için pembe Himalaya tuzu kullanabilirsiniz.