Hayvanlar Neden Tuza İhtiyaç Duyar?

2020-09-21(54919)

Hiç kendinize şu soruyu sordunuz mu, Hayvanlar neden tuza ihtiyaç duyar? Vücuttaki sıvı seviyelerini korumak, dengelemek ve sağlık sorunlarını önlemek için tuza ihtiyaç duyanlar sadece insanlar değildir. Tıpkı insanlar gibi, hayvanların da beslenmelerinde tuza ihtiyacı var!

Hayvanlar için tuz tüketimi, düzgün işleyen bir vücut için bir gerekliliktir. Aslında, tüm memelilerin hayatta kalmak için beslenmelerinde tuza ihtiyacı vardır. Tuz; ter, gözyaşı ve kanda bulunur ve bu da onu hayati bir bileşen yapar. Bu nedenle, hayvanların sodyum ihtiyacını diğer minerallerle birlikte karşılamak için tuz ihtiyacı oldukça normaldir. Hayvanların neden tuza ihtiyaç duyduğunu ayrıntılı olarak anlayalım.

Tuz Neden Temel Bir Besindir?

Tuz, yalnızca lezzet olarak önemli bir rol oynar mı? Kesinlikle değil. Gıda tuzu veya sofra tuzu, mineral alımı için de gerekli olmasına rağmen, çoğunlukla bir tat ve baharat olarak kabul edilir. Hayvanlar için tuz ise sağlık ve sağlıklı gelişim için çok önemlidir.

Hayvanların büyümesi, sağlıklı, düzgün işleyen bir vücut için tuza ihtiyaçları vardır. Tuz hayvanların hastalıklara karşı bağışıklık kazanmasına ve direnç kazanmasına yardımcı olur.


Tuzun öncelikle sodyum ve klorürden oluşması, ancak kalsiyum, magnezyum, selenyum ve fosfor gibi diğer temel iz mineralleri içermesi hayvanların sağlıklı gelişimi için önemlidir.

Örneğin sodyum, kandaki pH seviyelerini dengeler. Klor ise vücuttaki asit seviyelerini dengeler ve sindirime yardımcı olur.

Ayrıca, eser minerallerden biri olan tuzdaki kalsiyum, emziren ineklerde ve emziren buzağılarda güçlü kemik ve diş gelişimi için temeldir. Ayrıca aşağıdaki gibi diğer önemli işlevlere de sahiptir;

● Süt üretimi
● Kas hareketi
● Düzenli kalp atışı
● Kan pıhtılaşması
● Düzgün çalışan sinir sistemi

Hayvanlar Neden Tuz Yalar?

Yaban hayatı hayvanları genellikle tuz yalama olarak da bilinen doğadaki tuz kaynaklarında veya tuz birikintilerinde görülebilir. İhtiyaç duydukları gerekli besinleri tuzlardan alırlar. Tüm hayvanların tuza ihtiyacı olduğu için, doğadaki mevcut tuz yalama alanları, popüler hayvan toplanma noktaları gibidir.

Geyik, koyun, keçi, sığır ve fil gibi hayvanlar, kalsiyum, fosfor, demir, çinko ve sodyum gibi ihtiyaç duydukları mineralleri almak için doğadaki tuz kaynaklarına düzenli ziyaretler yaparlar.

Hayvanlarda Tuz Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Hayvanlar çok ihtiyaç duyulan tuzu gerekli miktarda almadığında, bazı belirtiler görülebilir. Hayvanlarda tuz noksanlığının bazı belirtileri;

● İştahsızlık
● Toprak, kaya, gübre ve odun tüketimi
● Kilo kaybı

Bu belirtilerin dışında, emziren inekler başka tuz eksikliği belirtileri gösterebilir. İneklerin ihtiyaç duydukları kalsiyumun bir kısmını tuzlardan aldıklarından bahsetmiştik. Emziren inekler kalsiyum eksikliğinden dolayı süt ateşi olabilir ve buzağılarda raşitizm görülebilir.
 

Kalsiyum Eksikliği

Süt Ateşi


Emziren ineklerde süt hummasının ilk belirtileri, ayakta duramaz hale geldiklerinde kendini gösterebilir. Süt ateşi olan bir ineğin vücut ısısı düşebilir. Bunun nedeni, kalsiyum eksikliği yaşayan emziren bir ineğin vücudundaki kalsiyumdan daha fazlasını süt üretmek için kullanmaya başlamasıdır. Bunu önlemek için, veterinerler genellikle jel formunda bir kalsiyum tuzu reçete ederler.

Raşitizm

Bir kemik hastalığı olan raşitizm, kemik gelişiminin erken evrelerinde yumuşatılmış kemikle görülen kalsiyum eksikliği olan buzağılarda görülebilir. Daha sonraki aşamalarda, hareket ve anormal büyümede sorunlara yol açabilir.


Magnezyum Eksikliği

 

İneklerde magnezyum eksikliği çim tetanisine neden olabilir. Bu hastalık genellikle ölümcül olmakla birlikte, tuz yalama yoluyla magnezyum alımı ile önlenebilir.


Hayvanlarda tuz ihtiyacını etkileyen çeşitli faktörler vardır.

Hayvanların Beslenmesi

Hayvanların ne yediği, tuz tüketimine olan ihtiyaçlarının önemli bir belirleyicisidir. Hayvan yemleri değişen miktarda tuz içerir. Dolayısıyla ek tuz ihtiyacı hayvanların beslenmesine göre farklılık gösterebilir.

Su

Hayvanlar çok su tüketir. Günlük su alımı vücut büyüklüğüne ve ortama göre değişiklik gösterse de, örneğin sığırlar günde 3 ila 30 galon su içebilirler. Suyun tuz konsantrasyonu hayvanların tuz ihtiyacını karşılayabilir.


Emzirme

Emziren inekler beslenmelerinde daha fazla tuza ihtiyaç duyar. Emziren inekler buzağıya süt üretmek için mevcut sodyum, kalsiyum ve klorürü kullandıklarından, beslenmelerinde tuzla tüketilebilecek bu minerallerden daha fazlasına ihtiyaç duyarlar.

Hayvanlara Tuz Nasıl Verilir - Hayvan Yalama Blokları

Hayvanlar neden tuz yalamaya ihtiyaç duyar? Tuz, tüm çiftlik hayvanlarının sağlıklı gelişimi ve büyümesi için gereklidir. Peki, gerekli miktarda tuzu aldıklarından nasıl emin oluyorsunuz? Büyümelerini, gelişmelerini ve ayrıca süt verimini desteklemek için hayvanların beslenmesine ilave tuz ekleyebilirsiniz.

Yalama blokları, doğal tuz alımının yerini alan çok pratik ve verimli çözümlerdir. Ayrıca hayvan besleme tuzu granül formlarda da üretilebilir. Granül formdaki hayvan besleme tuzu, beslenmelerini ve mineral alımını desteklemek için hayvan yemi ile karıştırılır.

Yalama blokları genellikle kirden kaçınmak için zeminin üstüne asılır ve hayvanların gelip yalayabileceği bir yere yerleştirilir.

En Kaliteli Hayvan Besleme Tuzu

Artık hayvanlar neden tuza ihtiyaç duyar? sorusunun cevabını bildiğinize göre ve onları doğal olarak oluşan tuz yalamalarına götüremeyeceğiniz için, en kaliteli hayvan besleme tuzlarını aramalısınız. Neyse ki, daha uzağa bakmanıza gerek yok.

Türkiye’nin en büyük tuz üreticisi ve ihracatçısı Koyuncu Tuz, hijyen kurallarına sıkı sıkıya bağlı olarak granül ve blok formlarda yüksek kaliteli hayvan besleme tuzu üretmektedir. Kaynağımız ise dünyanın en büyük doğal tuz göllerinden biri olan Tuz Gölü’nden gelmektedir.