Hangi Havuz Tuzunu Kullanmalısınız?

2020-08-20(8713)

Sıcak bir yaz gününde herkes serin ve taze bir havuza atlamayı sever. Ancak daha önemli olan, sağlıklı ve hijyenik olup olmadığıdır. Piyasada havuzları dezenfekte etmek için çeşitli kimyasallar bulunmaktadır. Ancak bu kimyasallar insan sağlığı için tehlikeli olabilir.

Bu durumda havuzunuzu güvenli ve temiz kılmak için doğal göl tuzu ve güneş tuzu gibi sağlıklı ve doğal alternatiflerden yararlanabilirsiniz. Yani, arka bahçesinde havuzu dezenfekte etmenin daha sağlıklı bir yolunu arayan milyonda veya milyarda bir ev sahiplerinden biri olabilirsiniz. Havuz tuzu kullanmayı veya havuz tuzuna geçmeyi düşünüyorsanız, bu makaleye bir göz atmanızı öneririz.

Havuz tuzu nedir ve havuz tuzu türleri nelerdir ve son olarak havuzunuzun dezenfeksiyonu için en iyi havuz tuzu nedir gibi popüler soruların üzerinden geçeceğiz.

Havuz Tuzu Nedir?

Genellikle havuzları yosun ve bakterilerden dezenfekte etmek için klor kullanır. Ancak klordan farklı olarak, havuz tuzu aslında NaCl'dir, yani sodyum klorürdür. Temelde farklı bir sofra tuzu çeşididir. Tıpkı sofra tuzunun lezzetini artıran ve raf ömrünü uzatan katkı maddeleri olduğu gibi, havuz tuzu da başka katkı maddelerinden oluşabilir.

İkisi arasındaki diğer bir fark, tane büyüklükleridir. Havuz tuzu genellikle daha iri ve daha büyük tane boyutlarında gelir.

Havuz tuzu iki elementten oluşur: sodyum ve klor. Havuz tuzu bir havuza eklendiğinde, sodyum iyonlarına ve klorür iyonlarına çözünür. Bu kimyasal reaksiyon, serbest klor iyonlarının hipoklorit aside dönüşmesine neden olur. Hipoklorit asit, klor tabletlerine göre çok daha az kokuya sahiptir.

Havuz tuzu nasıl çalışır?

Havuz tuzu cihazları, havuz sanitasyonunun temeli olan hipoklorit asidi sağlamak için tuzdan klor üretir. Bu işlem, havuzun hijyenini sağlayan elektroliz yöntemi ile yapılmaktadır.

Havuz Tuzu Çeşitleri Nelerdir?

 

Sağlığınızı zararlı kimyasallara maruz bırakmadan havuz suyunu sterilize etmek için doğal havuz tuzu tercih edilir. Güneş tuzu, göl tuzu, kaya tuzu gibi çok çeşitli tuzlar vardır. Ancak havuzunuzu dezenfekte etmek için yalnızca belirli türleri kullanabilirsiniz.

Havuz tuzu türleri, üretilme şekillerine bağlı olarak etkinlikleri, doğallıkları ve maliyetleri açısından farklılık gösterir. Havuz tuzu çeşitleri nelerdir?

Güneş Tuzu

Güneş tuzu adını üretim yönteminden alır. Deniz suyunun doğal olarak açık bir alana yerleştirilerek güneşe ve rüzgara maruz bırakılarak buharlaşmasıyla elde edilir.

Su buharlaşır ve arkasında toplayabileceğimiz saflaştırılmış bir tuz kristali bırakır - buna güneş tuzu diyoruz. Güneş tuzu tuzlu sudan yapıldığından, güneş tuzunu çözünmeyen kirliliklerden temizleyebiliriz. Güneş tuzu saflığı tipik olarak % 99,5 sodyum klorürden fazladır, bu da güneş tuzunun saflığının kaya tuzundan daha yüksek olduğu anlamına gelir. Buharlaştırma, tuzu doğrudan topraktan çıkarmaktan daha pahalı bir süreçtir.

Bu üretim yöntemi, % 99,6 ile % 99,9 saflık arasında değişen, doğal, yüksek kaliteli, yüksek saflıkta tuz üretir. Bu durumda, düşük karbon ayak izi sağlayan % 100 doğal yöntemle üretildiği için havuz tuzu olarak güneş tuzu tercih etmeniz akıllıca olacaktır.

Vakumla Buharlaştırılmış Tuz

Diğer bir havuz tuzu türü, tuz kristalleri oluşturmak için üretilmiş bir tuzlu sudan nemi buharlaştırma işlemine sahip vakumla buharlaştırılmış tuzdur. Tatlı su, tuzun doymuş tuzlu su içinde çözüldüğü bir yeraltı tuz yatağına enjekte edilir. Bu tuzlu su daha sonra kaynatıldığı yüzeye geri pompalanır ve tuz kristalleri oluşturmak için buharlaştırılır.

Bu tuz üretim yöntemi % 99,6 ile % 100 saflıkta yüksek kaliteli, yüksek saflıkta tuz sağladığı için gıda sınıfı tuz uygulamaları için idealdir. Ancak bu tür bir üretim, güneş tuzu üretiminden daha fazla enerji tüketir ve tuz üretiminde çevre dostu bir yöntem değildir.

Ayrıca diğer tuz türlerine göre çok daha pahalıdır. Bu nedenle dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için vakumla buharlaştırılmış tuz yerine doğal güneş tuzu tercih edilmelidir.

Kaya Tuzu

Kaya tuzu yer altı tuz madenlerinden çıkarılır ve bulunduğu haliyle çok az işlemle kullanırız. Bu nedenle en düşük maliyetli tuz şeklidir ve buz çözmede en sık kullanılan üründür.

Kaya tuzu düşük saflığa sahiptir, çoğunlukla hangi madenden geldiğine bağlı olarak % 95 ile % 99 sodyum klorür içeriği değişir.

Kaya tuzu, mineralin kendisinde bulunan bazı doğal safsızlıklara sahiptir. Bu safsızlıklar, tipik olarak, büyük ölçüde kalsiyum sülfat olan çözünmeyen maddelerden oluşur.

Beton havuzunuz varsa, havuz tuzundaki mineral kirleticiler, beton havuzda sıva veya görünür agrega varsa havuzunuzu lekeleyebilir.

Kullandığınız havuz tuzunun içinde birçok yabancı madde varsa, çözülmesi daha uzun sürecektir. Bu durumda, her seferinde birini çözmesine yardımcı olmak için tuzu birkaç doz halinde ekleyebilirsiniz.

Güneş tuzunun gerçek avantajı, kaya tuzunun çözünmezliğinin sorun olduğu uygulamalardır.

En İyi Havuz Tuzu Nedir?

Piyasada farklı markaların hatırı sayılır miktarda ve çeşitli havuz tuzları bulunmaktadır. Peki havuzunuzu düzgün bir şekilde dezenfekte etmek için hangisinin en iyi havuz tuzu olduğunu nasıl anlarsınız?

Havuz tuzu alırken neyin önemli olduğunu öğrenirseniz, ihtiyacınız olan en iyi havuz tuzunu alabilirsiniz. Havuz tuzu alışverişi yaparken akılda tutulması gereken önemli noktalar şunlardır:

● Yüksek saflıkta havuz tuzu tercih etmek; bu nedenle, havuz sanitasyonu için düşük kaliteli kaya tuzları önermiyoruz.

● Havuzunuzu dezenfekte etmek için ne kadar havuz tuzu ihtiyacınız olduğunu hesaplamak.

● Fayda-maliyet analizine dayalı uygun fiyatlı bir ürünü tercih etmek; gerekenden çok fazla para harcamamalısınız.

● Havuz tuzunuzun dünyamızın dengesini nasıl etkilediğini düşünmek. Yüksek enerji tüketen vakumlu tuz üretimi yerine çevre dostu güneş tuzu üretimini tercih etmelisiniz.

Türkiye'nin güvenilir tuz tedarikçisi Koyuncu Tuz, sizlere daha güvenli ve daha hijyenik bir yüzme havuzu deneyimi yaşatmak için farklı tane boyutlarında, torba seçeneklerinde ve katkı maddelerinde yüksek kaliteli havuz tuzu sunuyor. Koyuncu Tuz, her yıl dünya çapındaki müşterilerine milyonlarca ton tuz sağlıyor. Koyuncu Tuz, Türkiye'de Tuz Gölü'nde doğal güneş tuzu üretimi yapmaktadır.