Geyikler İçin Yalama Tuzu Kılavuzu

2020-12-29(3233)

Tuz hayvan yaşamının ve beslenmesinin hayati bir parçasıdır. Hem vahşi hem de çiftlik hayvanları olmak üzere çoğu hayvanın sağlığı ve büyümesinde anahtar rol oynarlar. Nitekim tuzu en çok tüketen hayvanlardan biri geyiktir.

Geyikler Neden Tuz Sever?

Yalama tuzu hayvanların beslenmelerinde gerekli bileşenlerdir. Tuz birikintilerinin temel mineral besinlerini ve fosfor, demir, çinko ve kalsiyum gibi eser mineralleri içerirler. Doğada bu mineral kaynaklar yaygın olarak bulunur. Hayvanlar beslenmelerini tamamlamak için doğal tuzların bol olduğu yerleri düzenli olarak ziyaret ederler. Doğal yalama tuzlarının yanı sıra besi hayvanlarının yetiştiriciliğinde kullanılmak üzere insan tarafından yapılan yapay yalama tuzları da bulunmaktadır.

Kış ve Diğer Mevsimlerde Geyiklerin Tuz İhtiyacı

Geyikler neden özellikle kışın tuzu sever? Açıkça söylemek gerekirse tuzu "sevmiyorlar", buna ihtiyaçları var. Genellikle, hava sert olduğunda, hayvanları bu yerlere çeken tuzlu mineral kayalar açığa çıkar. Tuzlu maden yatakları içeren sahalar, temel beslenme faydaları sağladıkları için ekolojide ve organizmaların çeşitliliğinde hayati bir rol oynar. Yiyeceklerin midelerinde sindirilmesine yardımcı olan hidroklorik asit oluşturmak için tuza ihtiyaçları vardır. Geyiğin tuz ihtiyacı mevsime göre değişir. Farklı geyik türleri, farklı mevsimlerde tuz alımına ihtiyaç duyar. Örneğin ak kuyruklu geyikler yaz ve ilkbahar mevsimlerinde tuza ihtiyaç duyar. Çünkü boynuzları genellikle bu mevsimlerde büyür. Bu mevsimler aynı zamanda sık sık doğum yaptıkları ve yavrularını emzirdikleri zamanlardır. Bu gibi durumlarda, beslenmelerinde normalden daha fazla tuza ihtiyaç duyarlar. Kış aylarında ise geyiklerin sert ve soğuk hava şartlarına uyum sağlaması için tuza ihtiyacı vardır.

Geyik İçin Hangi Tür Tuz En İyi Seçenektir

Artık geyiklerin tuza ihtiyacı olduğunu biliyorsunuz. Ama geyikler için en iyi seçeneğin ne tür bir tuz olduğunu tam olarak biliyor musunuz? Her türlü mineral yalama tuzun işe yarayacağını düşünseniz bile, bu doğru değildir. Sığır veya atlar için yapılmış yalama tuzu bloğu satın alırsanız, geyikleri çekmezler. Tüm tuz blokları eşit olarak yapılmaz. Amaçlanan hayvanın beslenme gereksinimleri tarafından belirlenen, farklı miktarlarda değişen mineraller içerirler. Bu nedenle, geyikler için bir yalama tuzu bloğu seçmek en iyisidir. Piyasada bulabileceğiniz geyikler için pek çok yalama tuzu bloğu çeşidi vardır.

Mineral Granül Tuzlar

Küçük tane boyutlarından dolayı granül tuzlar toprağa kolaylıkla karışabilir. Ek olarak, geyikler için bazı granül tuzların klorsuz, damıtılmış suyla karıştırmayı gerektirirken, bazıları karışım için suya ihtiyaç duymaz.

Mineral Blok

Mineral bloklar diğer yalama tuzu türlerine göre daha uzun ömürlüdür. Ancak toprağa karışmaları daha uzun sürer. Bu nedenle genellikle yüksek yağış alan bölgelerde tercih edilmeleri tuz bloklarının karaya daha hızlı sızmasını sağlar.

Geyik İçin Yalama Tuzu Nasıl Yapılır

Yapay olsalar da yalama tuzu doğal görünüme kavuşturulabilir. Bu tür yalama tuzu türleri genellikle geyiklerin sık sık beslendiği bir yiyecek alanının yakınına yerleştirilir. Geyik için nasıl yalama tuzu yapılacağına bir göz atalım.

1. 1 ölçü Di-kalsiyum fosfat, 2 ölçü eser mineral tuzu ve 1 ölçü stok tuzu geniş bir kovada karıştırın.

2. Geyiklerin sıklıkla yürüdükleri parkuru veya ziyaret ettikleri bir yeri bulun.

3. Yaklaşık 30 cm derinliğinde ve 90 cm çapında bir çukur kazmaya başlayın.

4. Deliği granül tuz ve mineral karışımı ile doldurun.

5. Eklediğiniz karışımın üstüne toprak koyun. Eski bir ağaç kütüğünüz varsa, onu deliğin her tarafına dökün.

6. Karışımı geyiklerin fark etmesini kolaylaştırmak için üstüne serpiştirin.

7. Takip kameranızı yerleştirin.

Bunu yaparken göz önünde bulundurmanız gereken bazı temel noktalar şunlardır:

Geyiklerin Popüler Kullanım Alanlarını Bulun

Yalama tuzunu yerleştirmek için en iyi yerler genellikle geyiklerin popüler kullanım alanlarıdır. Geyiklerin tuzu kolayca bulabileceği, beslenme ve dinlenme bölgelerini tercih edebilirsiniz.

Doğal Habitatı Koruyun

Doğal ortamı korumayı unutmayın. Herhangi bir ambalajı geride bırakmaktan kaçının.

Hayvancılık Tuzu

Geyikler için nasıl yalama tuzu yapılacağına değindik. Ancak tuza ihtiyaç duyan sadece geyik gibi vahşi hayvanlar değildir. Dünya standartlarında tuz üretimi yapan Koyuncu Tuz, kümes hayvanlarından büyükbaş hayvana her tür çiftlik hayvanı için hayvan besleme tuzu üretmektedir. Hayvan besleme tuzları, hayvan sağlığı için gerekli tüm mineralleri içeren granül tuz ve yalama tuzu blokları olarak mevcuttur.