Deniz Tuzu Besin Değerleri Nelerdir?

2020-11-26(4452)

Deniz tuzu, deniz suyunun buharlaştırılmasıyla üretilir. Buharlaştırma teknikleri değişiklik gösterse de, tarih öncesi çağlardan beri hasat edilmiş ve yiyecekleri lezzetlendirmek ve korumak için kullanılmıştır. Günümüzde deniz tuzu, sadece mutfak kullanımları için değil, aynı zamanda endüstri ürünleri gibi birçok üründe önemli bir bileşen olarak popülerdir.

Bu yazıda, Türkiye’nin en büyük tuz üreticisi Koyuncu Tuz olarak, deniz tuzunun besin değerlerini tartışacağız. "Deniz tuzu sizin için faydalı mı?" sorusuna yanıt bulmak için okumaya devam edin.

Deniz Tuzu Besin Değerleri

Deniz tuzunun temel bileşeni sodyum klorürdür, geri kalan kısmı ise diğer iz minerallerden oluşur. Bu eser mineraller çoğunlukla doğal deniz suyunda bulunan potasyum, kalsiyum ve magnezyum içerir. Piyasadaki ticari deniz tuzlarının, kaynağı ve üretim yöntemi değiştikçe kimyasal bileşimleri de değişiklik gösterebilir.

Deniz Suyunun Ana İyon Bileşimi

mg/l

Klorür

18 980

Sodyum

10 556

Sülfat

2 649

Magnezyum

1 262

Kalsiyum

400

Potasyum

380

Bikarbonat

140

Bromür

65

Borat

26

Stronsiyum

13

Florür

1

Silikat

1

İyodür

<1

Toplam çözünmüş maddeler

34 483

 Yukarıdaki tablo, deniz suyundaki birincil iyon bileşimini göstermektedir.

Deniz Tuzu Besin Değerleri Tablosu

Porsiyon boyutu ¼ tk

* Yüzdeler, 2.000 kalorilik beslenmenin Günlük Değerlerine dayanmaktadır.

Deniz Tuzu Kalori

0

Yağ

0

Karbonhidrat

0

Protein

0

Sodyum

6976mg - 303%

Deniz Tuzu Sizin İçin Faydalı mı?

Deniz tuzu esas olarak sodyum klorürden oluşur. Sodyum klorür, vücudun kan basıncını ve sıvı dengesini düzenlemesine yardımcı olur. Ayrıca minimum düzeyde işlendiği için potasyum ve magnezyum gibi eser mineraller içerdiğinden insan sağlığı için faydalıdır. 

Deniz Tuzu Sofra Tuzundan Daha Sağlıklı mı?

Deniz tuzunun sofra tuzundan daha sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

Deniz tuzunun sofra tuzundan daha az sodyum içerdiği yönündeki yaygın fikir yanlıştır. Bir çay kaşığı normal tuz yaklaşık 2.300 mg sodyum sağlarken, bir çay kaşığı deniz tuzu 2.000 sodyum içerir. Görünüşe göre, deniz tuzunda normal tuzdan daha az sodyum var, değil mi? Ama gerçek farklı.

Çoğu insan, deniz tuzu granüllerinin normal tuzdan daha büyük olduğunun farkında değildir. Bu, bir çay kaşığı ince taneli sofra tuzundan daha az miktarda deniz tuzu alabileceği anlamına gelir. Yine de deniz tuzu beslenme gerçeklerinin daha sağlıklı olduğuna ve normal tuzdan daha az sodyum içerdiğine inanıyorlar. Böylece yüksek tansiyonu sofra tuzu ile bağdaştırıyorlar

Aslında, önerilen günlük sodyum alımını aşarsanız, deniz tuzu veya sofra tuzu tüketmeniz önemli değildir. Ayrıca sofra tuzu sağlık için gerekli bir mineral olan iyot içerirken deniz tuzu içermez.

Sonuç olarak

Deniz tuzu, banyo tuzları veya peeling gibi birçok kullanım alanı için mükemmel bir seçenektir ancak beslenmenizde deniz tuzu veya sofra tuzu kullanmanız sağlık açısından herhangi bir fark yaratmaz.